Homeschooling Inexpensively

Hey Loves!

I am going to try to make this quick but this is important. Very important. As overwhelming as homeschooling can already be, the cost can sometimes be very daunting. I know this personally. I am no millionaire, but even if I was, I wouldn’t want to spend a ton on homeschooling. I could you know, feed the hungry or something. For those who aren’t millionaires, have budgets and bills, but want to homeschool and can’t get over the cost, there are ways around that.

  1. Buy used: I know some people abhor this concept but hear me out. Buying used curriculum is a great way to save money. You can see in a previous post that I saved a ton on our math curriculum. If you are worried about germs, Lysol. Most homeschool moms take great care of the curriculum they invested in hoping to recoup some of the cost so you get a good product at a fraction of the price. Look for homeschool sales in your area or search online. You can also buy books used from local thrift stores and online. This has saved me a ton and I am sure it will save you a ton as well.
  1. Download free curriculum: Well, duh! So many people have created free curriculums and units studies for your taking. Take them gleefully! My Pinterest board is full of them.
  2. Create units and activities from books: This may not be for everyone but for some, it can be a great teaching experience and yield awesome results.
  3. Buy supplies inexpensively: Stock up during back-to-school sales. Crayons, pencils, markers, composition notebooks, glue sticks- grab them all. During the year or for more specific items, check your local Dollar Tree. They have amazing items for ONE DOLLAR. You can’t beat that price.
  4. Use what you have: If a project calls for something you don’t have, look for substitutes or another version to see if you can use something you already have.
  1. Buy and split: If you have some homeschool friends that all need the same supply item that needs to be ordered, but comes in larger quantities at a higher cost, split the cost and share the quantity.

Ok, those are my tricks and tips for now. Did I miss something? Please tell me if so!

Love you. Mean it.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s